Kritik öneme sahip ALOSBİ itfaiye binası hizmete girdi.

Kritik öneme sahip ALOSBİ itfaiye binası hizmete girdi.
  • 15 Jul 2022
Kritik öneme sahip ALOSBİ itfaiye binası hizmete girdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organize sanayi bölgelerine itfaiye merkezleri kurulmasına yönelik projesinin ikinci adımı Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde (ALOSBİ) hayata geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ALOSBİ arasında imzalanan protokol kapsamında yapımı tamamlanan İtfaiye İstasyonu, Başkan Tunç Soyer’in katılımıyla açıldı.

ALOSBİ İtfaiye İstasyonu’nun açılış töreninde konuşan Başkan Tunç Soyer ve ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, kullanma ihtiyacımız olmasın temennisinde bulunarak binanın yapımındaki fikir ve önerileriyle yol gösterici olduklarından İtfaiye Teşkilatı Daire Başkanı ve çalışanlara teşekkür etti. Bölge güvenliğini ve ihtiyaçlarını; Jandarma Binası, 112 Acil Sağlık İstasyonu, Meslek Lisesi, Tır Parkı gibi yatırımlarla sürekli karşılamaya devam ettiklerini belirten Haluk Tezcan, “İtfaiye Binamız bölge de ve İzmirimiz de bulunan en modern ve donanımlı bina olarak tasarlandı. Yaklaşık 5 bin metre kare alan üzerinde yer alan itfaiye binasının inşaatı ve tüm ihtiyaçları ALOSBİ tarafından karşılandı. Çevreye duyarlı akıllı bina özellikleri taşıyan yapının içerisinde 9 yatakhane, spor salonu, eğitim salonları, 5 ofis, yemekhane, ALOSBİ İtfaiye merkezine özel olarak tasarlanan eğitim amaçlı panik odası (karanlık oda) ve eğitim kulesi de bulunuyor. Ayrıca ; 4x4 arama ve kurtarma itfaiye aracı, 42 metre yüksekliğe sahip tam otomatik hidrolik mafsallı merdivenli itfaiye aracı, 18 bin litre su tanklı endüstriyel yangın söndürme itfaiye aracı ve çok maksatlı ilk müdahale itfaiye aracı da ALOSBİ tarafından satın alınarak hem bina hem de araçlar Büyükşehir Belediyesine tahsis edildi. Binada vardiyalı olarak 15 personel, öncelikli AOSBİ sınırları içerisinde ihtiyaç duyulması halinde ise çevrede itfaiye hizmetleri verecek. Böyle bir İtfaiye merkezini Bölgemize kazandırdığımız için çok gururluyuz, Bölgemizin güvenli, sağlıklı ve yeşil bir osb olması için emek vermeye devam edeceğiz” dedi.

ALOSBİ İtfaiye merkezinin açılışında bulunmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer göreve geldiğinde İzmir’in organize bölgeleri ile işbirliği içinde bulunmanın, İzmir’in refahı için bir öncelik olduğunu belirtti. İTOB, ALOSBİ, İZBAŞ, KOSBİ ve Pancar OSB ile bu doğrultuda protokoller yaptıklarına değinen Soyer şu sözlerle devam etti; “İzmir için birçok şeyin kalesi olduğu söylenir. Ama İzmir aynı zamanda çok güçlü bir sanayinin kalesidir. İzmir Türkiye’nin sanayi kalesidir ve organizeler o kalenin en muhkem burçlarıdır. İzmir ekonomisinin gözbebeği sanayi tesislerimizin can ve mal güvenliğini belediyemiz eliyle teminat altına almayı garanti ediyoruz. ALOSBİ şehrimizin en önemli üretim yerlerinden biri. Burası kurulduğu günden bu yana istihdamı, dış ticareti, yenilikçi ürünleri ve küresel pazarda söz sahibi kuruluşlarıyla ekonomimize büyük katkı sağlıyor. Böyle güçlü ve büyük sanayi bölgesinin çevresi ise orman arazisi. İklim krizinin de etkisiyle yazık ki orman yangınlarının her yıl ciddi bir şekilde arttığını görüyoruz. Aliağa OSB’yi yangın riskine karşı korumak üzere yaptığımız işbirliği bugün meyvesini verdi, bugün burada hep birlikte açılışını yaptığımız itfaiye binası doğdu. Olası bir yangında hiç zaman kaybetmeden müdahele imkanı olacak. İtfaiye merkezimiz konumu gereği Çanakkale otobanı ve bağlantı yollarında meydana gelebilecek trafik kazaları içinde çok kritik bir önem taşıyor. Bu değerli tesis hem can hem mal kayıplarımızı en aza indirerek doğamızı da koruyacak. 2100 metre kare kapalı alana sahip itfaiye merkezimizin inşaatı ve tüm yapım işlemleri ALOSBİ tarafından karşılandı. Çok teşekkür ediyorum. Hizmet binamızda fabrika ve işyerlerine ruhsat verme sürecini kısaltmak için İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı ofisi de kuruyoruz.”