ALOSBİ Devler Liginde

ALOSBİ Devler Liginde
  • 19 Dec 2019
ALOSBİ Devler Liginde

Lokomotif sanayi sektörlerini bünyesinde barındıran ALOSBİ, yeni hedeflerini katılımcılarının da katıldığı yemekte açıkladı. ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, "katılımcı" bir yönetim anlayışıyla yola çıktıklarını, geldikleri noktada büyük parsel ihtiyacı olan yatırımcının kapılarını sıklıkla çalmaya başladığını belirterek "Büyüyen bir OSB iken daha da büyüme kararı aldık" dedi. Özellikle yabancı yatırımcıların ALOSBİ'ye yönelik ilgisinin yüksek olduğuna dikkat çeken Tezcan, "Büyüme için çok önemli projelerimiz var. 8 milyon metrekare genişleme alanı tespit ettik. Bunun için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ile görüştük ve kendisi bize tam destek verdi. Kısa sürede bu genişleme uygulamaya konulacak. ALOSBİ büyüyecek, Türkiye büyüyecek" dedi.

ALOSBİ Bölge Müdürü Harun Ardıç ise "İdeal" bir yatırım ortamı sunmak için büyük bir çalışma içine girdiklerine dikkat çekti. Bunun için öncelikle alt yapıya önem verdiklerini söyleyen Ardıç, "Türkiye’de ilk ve tek olan galeri sistemine sahibiz. 56 kilometre uzunluğundaki galeri sistemi sayesinde bütün enerji sistemi, doğal gazı, elektriği, interneti, suyu ve hatta atık suyumuzu bile yatırımcımızın kapısına kadar getirdik" dedi.


YERALTI BARAJI OLACAK

İleri teknolojiye ve inovasyona dayalı üretimi desteklemek üzere Teknopark Projesi için çalışmalara başlandığını söyleyen Ardıç, 50 bin metrekare alanda kurulacak olan Teknopark ile OSB yatırımcılarının önünü açacaklarını belirtti. Sanayide en kritik konunun "su" olduğunu söyleyen Ardıç, Güzelhisar Yeraltı Barajı için Devlet Su İşleri ile görüşerek projelendirme aşamasına başlayacaklarını söyledi.


DEMİRYOLU İLE DİREKT LİMANA

Yeni otoyolun sunduğu avantajın yanısıra İZBAN hattının Bergama'ya kadar uzatılması projesinde de yeni bir aşamaya geldiklerini belirten Ardıç, "Buraya bir yük istasyonu kurulacak ve Biçerova'dan bağlantı yapılacak. Böylece konteynerler demiryolu ile limana direkt ulaşacak" dedi.


3 STRATEJİ AYNI ANDA

ALOSBİ için "Yeşil OSB, Güçlü OSB ve Güvenli Gelecek" adıyla birbirini destekleyen 3 farklı stratejiyi aynı anda uygulamaya aldıklarını söyleyen Ardıç, "2 milyon metrekare alanı yeşillendirdik. Su arıtma kapasitemizi 3 bin 500 metreküpten 2 katına çıkaracağız. Türkiye'de kendi öz kaynakları ile rüzgar enerji santraline sahip tek OSB’yiz ve yenisi için fizibilite çalışmasına başladık" diye konuştu. Güçlü OSB ayağında 98 dükkandan oluşan Nemrut Küçük Sanayi Sitesi Projesi'ni hayata geçirdiklerini anlatan Ardıç "Burası bir kuluçka merkezi olacak. Burada dükkanı olan ileride sanayici olacak. Akaryakıt istasyonumuz ile sanayicimiz yakıtını ucuza alacak. Güvenli Gelecek ile itfaiyesi, sağlık kompleksi, jandarma karakolu olan bir sanayi bölgesi olacağız. Helikopter pistimiz için çalışmalar sona yaklaştı" dedi.